Tekstur i arkitekturen: vores nye undervisningsfilm

I november 2020, lancerede EQUITONE vores nye undervisningsfilm ”Tekstur i arkitekturen”. Undervisningsfilmen ser på eksterne teksturer fra forskellige vinkler ved hjælp af materialeekspert Jim Biddulph og poet, medieperson og æresmedlem af RIBA LionHeart.

Texture in Architecture undervisningsfilm Equitone

Hvad handler den om?

Fra natur til neurovidenskab, poesi til produktion ─ Tekstur i arkitekturen præsenterer en nuanceret rejse gennem historiske milepæle og beslægtede designretninger og stiller spørgsmålet: hvor er teksturen i vores byplanlægning på vej hen?

Den nye undervisningsfilm, der henvender sig til arkitekter og designere på alle niveauer, undersøger den komplekse psykologi, der er fundamentet for vores opfattelsesevne, udforsker grundlæggende teksturer i naturlige systemer og gennemgår nogle vigtige teksturelle milepæle inden for arkitekturens historie. Ved at kigge på den seneste udvikling inden for tekstur på tværs af beslægtede designretninger og ved at diskutere de seneste teksturelle tilgange til bygningsfacader, udfordrer filmen vores forståelse og klæder seeren på til at få en ny og mere kreativ tilgang til at implementere tekstur i deres eget arbejde.

Texture in Architecture undervisningsfilm Equitone

Hvad kan du forvente?

Filmen udfolder, via Jim Biddulph med sit materialemæssige og historiske perspektiv og LionHeart fra en følelsesmæssig og intuitiv vinkel, hvordan teksturer får os til at føle os som mennesker og undersøger hvordan teksturer, som et vitalt element i udformningen af vores omgivelser, fremmer trivslen. Filmen kulminerer med et kig bag kulisserne, på designtænkningen og fremstillingsprocesserne bag EQUITONEs teksturer og udfordrer designere til at samarbejde om at skabe skræddersyede teksturer til deres egne projekter.

Texture Architecture undervisningsfilm Equitone

Derudover

Sammenfaldende med lanceringen af undervisningsfilmen har vi udviklet et nyt initiativ, ”Texture in London”, i samarbejde med London Festival of Architecture. I denne serie udforsker et bredt udsnit af personer inden for branchen deres egne personlige holdninger til teksturen i Londons bygninger. De korte film bliver lancerede i løbet af de kommende uger og vil udgøre et spændende vindue ind til Londons eklektisk konstruerede tekstiler. De vil præsentere et uddrag af nogle af de teksturer, der udgør vores bys nuancerede granuleringer – et aspekt af arkitektur, der i disse tider er vigtigere end nogensinde før, da mange af os føler os digitalt fjernstyrede.

Texture in Architecture undervisningsfilm Equitone

Opsummering

Ved at kigge på den seneste udvikling inden for tekstur på tværs af beslægtede designretninger og ved at diskutere de seneste teksturelle tilgange til bygningsfacader, udfordrer filmen vores forståelse og klæder seeren på til at få en ny og mere kreativ tilgang til at implementere tekstur i deres eget arbejde og opmuntrer til feedback via #architexture.